تاتو چیست؟

به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست تاتو گفته می‌شود.تاتو تقریبا در تمام کشورها دنیا و فرهنگ ها  رواج دارد و قدمت آن در بعضی از نقاط جهان به بیش از 4000 سال می رسد.

تاتو چیست

دلایل و نقش‌های استفاده شده در تاتو:

1- تاتو به عنوان آرایش دائم :تاتو می تواند بعنوان آرایش دایم بکار برده شود مانند سایه و هاشور ابرو ، تاتو خط چشم ، تاتو رژلب و ….

2- تاتو میتواند بعنوان تشخیص هویت و نشانگر پایگاه اجتماعی فرد بکار رود مثلا رومیان باستان برده ها و تبهکاران را برای شناسایی خالکوبی میکردند یا در ایران،  پهلوانان و شبه پهلوانان، معمولاً خال را بر بازو یا سینه و به نقش شیر و اژدها می‌کشیدند. 

3- تاتو بعنوان مناسک گذر: بعضی مواقع تاتو بعنوان مناسک گذر یعنی هنگامی که فرد از یک مقطع زندگی وارد دوره تازه ای در زندگی میگردد (مانند بلوغ جنسی و ازدواج کردن) در برخی از فرهنگها مانند مردمان جزیره هاییتی اقدام به خالکوبی افراد میکنند.

4- تاتو بعنوان تزیین به عنوان مثال طرح بوته گل یا گنجشک در زیر گردن برای زیبایی به کار می‌رفته‌است و همینطور نقش سرو و یا بوته گل بر سینه و خال تکی بر چانه و یا میان دو ابرو، همگی از خالهای زیباکننده بوده‌اند.

5– برای برخی افراد تاتو تعیین کننده هویت آنها است.

6- تاتو می تواند به دلایل خرافی مانند خال محبت که بر زبان نقش می شده است و یا خال چشم بد و افزونی مهر شوهر که در زیر ناف بکار می رفته است.گاه نیز از خالکوبی به عنوان یک روش درمانی برای گلودرد (خالکوبی بر گلو) یا ترس (خالکوبی بر آلت تناسلی) و یا باد فتق (خالکوبی زیر ناف) استفاده می‌شده‌است.

7استفاده از تاتو در پزشکی:

تاتو پزشکی را میتوان پایانی شیرین برای یک نازیبایی آزار دهنده دانست.این نوع تاتو باعث می شود تا عوارض بعد از بیماری( ویتیلیگوو …)، تصادف، سوختگی ،شکستگی و  جراحی را تا حدود زیادی مخفی کرده و احساس رضایت و اعتماد به نفس بیمار را افزایش دهد.

8-استفاده از تاتو در تکنولوژی:

برخی تاتوها چیزی بیش از یک تصویر جذاب هستند. درواقع پژوهشگران از تاتوهای  فوق‌العاده نازک الکترونیکی به عنوان ورودی و برای کنترل دستگاه‌هایی همچون تلفن همراه یا رایانه و یا به عنوان یک صفحه نمایش که رنگ آن با دمای بدن تغییر می‌کند، استفاده می‌کنند.

تاتو در تکنولوژی
تاتو در تکنولوژی

نویسنده: مینا طاهریان
(کپی برداری از این متن فقط با ذکر نویسنده و لینک منبع مجاز می باشد)

جهت مشاوره رايگان در زمينه آموزش تاتو و هاشور در اصفهان  با شماره 09139021990 تماس بگيريد.